Podłogi z drewna egzotycznego – zalety i wady

 
Podłogi z drewna egzotycznego cieszą się obecnie rosnącym zainteresowaniem. Wybierane są przez osoby, które doceniają efektowne aranżacje i trwałość na długie lata. Jakie są najważniejsze zalety i wady podłóg z drewna egzotycznego?
 
Przede wszystkim drewno egzotyczne, czyli to pochodzące z Azji, Afryki czy Ameryki Południowej, cechuje się innym wyglądem niż drewno europejskie. Są to przede wszystkim gatunki drewna ciemniejszego, o kolorach ciepłego brązu, czerwieni, pomarańczowym.
 
Wśród najczęściej używanych gatunków drewna znajdują się między innymi merbau, iroko, doussie, badi, teak, bambus, kempas, ipe, czyli lapacho, aby wspomnieć tylko o niektórych z nich. Jeżeli chodzi o takie podłogi drewniane Warszawa ma wiele sklepów, gdzie można je kupić.
 
Dużą zaletą większości gatunków drewna egzotycznego jest jego twardość i odporność na ścieranie, co powoduje, że mogą być one z powodzeniem używane także w przestrzeniach intensywnie użytkowanych. Wiele gatunków, na przykład merbau, doussie, ipe są twardsze od jesionu czy dębu.
 
Również drewno egzotyczne może być używane w różnych przestrzeniach – nie tylko w salonach czy sypialniach, ale też i w kuchniach czy nawet w łazienkach. Takie właściwości drewno to zawdzięcza swojej naturalnej zawartości olejków i wosków, które powodują, że jest często określane jako „tłuste”. Nie jest ono wobec tego narażone na szybkie niszczenie pod wpływem zmian temperatury i wilgoci jak drewna europejskie.
 
Wadą drewna egzotycznego jest głównie jego wysoka cena, chociaż wiele sklepów oferuje materiały w cenach porównywalnych do drewna europejskiego. Również drewno egzotyczne ze względu na swoje raczej ciemniejsze barwy nie nadaje się do każdej aranżacji.
 
Gdy chcesz wykonać podłogę z drewna egotycznego, wpisz do wyszukiwarki słowa „podłogi drewniane Warszawa”, aby znaleźć firmy prowadzące sprzedaż materiałów. Podłogi tego typu najczęściej wykonuje się z paneli drewnianych – desek warstwowych, ale również w sprzedaży dostępne są deski parkietowe lite czy parkiety przemysłowe.