System opieki mieszanej nad seniorem – co to jest?

 
W kontekście opieki nad osobami starszymi często możemy spotkać się z terminem systemu mieszanego. Na czym polega opieka w tym systemie i jak możemy z niej skorzystać?
 
Opiekowanie się starszymi osobami najczęściej spada na barki rodziny. Wiadomo jednak, że nie każdy ma czas na to, aby 24 godziny na dobę towarzyszyć seniorowi. Poza tym, taka forma opieki ma też swoje minusy. Szybko zniechęca i bardzo męczy opiekuna, co przekłada się na jakość kontaktu z podopiecznym. W konsekwencji może nawet dojść do powstania depresji u osoby opiekującej się seniorem. Dlatego eksperci zalecają tak zwane systemy mieszane, które odciążają rodzinę w opiece nad starszą osobą.
 
Na czym polega opieka mieszana?
Opieka w tym właśnie systemie łączy w sobie pomoc rodziny oraz specjalistów, w tym opiekunów oraz pielęgniarek. Dzięki temu członkowie rodziny nie muszą przez cały czas zajmować się seniorem, ale mogą poświęcić się swoim zajęciom, na przykład chodzić do pracy, pojechać od czasu do czasu na wakacje, wyjść i załatwić różne sprawy.
 
Taka forma opieki to najczęściej opieka domowa Warszawa jest jednym z miast, gdzie możemy z niej skorzystać. Dostępna jest ona jednak na terenie całego kraju.
 
Jak skorzystać z opieki mieszanej?
Zasadniczo możemy ubiegać się o pomoc z Ośrodków Pomocy Społecznej, niemniej jednak w celu jej uzyskania potrzebne jest spełnienie odpowiednich wymogów. W związku z tym nie każda rodzina może liczyć na tego rodzaju wsparcie.
 
Alternatywnym wyborem jest prywatna opieka domowa Warszawa oraz innych miastach. W internecie możemy już teraz znaleźć adresy tych firm, które zajmują się świadczeniem usług opiekuńczych dla seniorów. Obejmują one zarówno pomoc opiekunów, jak i pielęgniarek, dlatego możemy uzyskać kompleksowe wsparcie. To także najwygodniejsze rozwiązanie – nie musimy spełniać żadnych szczególnych wymagań, a pomoc możemy otrzymać praktycznie od ręki, gdy tylko skontaktujemy się z firmą.
 
Podsumowując, jeżeli poszukujemy odpowiedniej formy opieki nad seniorem, warto rozważyć system mieszany. Dzięki niemu będziemy mogli łatwiej połączyć w sobie troskę nad starszą osobą z naszymi osobistymi potrzebami.