Taras drewniany zadaszony

 
Taras zadaszony wykonany z drewnianych kompozytów jest ogromną wygodą dla użytkowników, chociażby ze względu na to, że nawet w niepogodę można z niego korzystać. Nie musimy czekać na upalne dni, żeby móc cieszyć się z tego typu zabudowy ogrodowej. W takiej sytuacji sprawdzi się wyśmienicie zarówno w słoneczne popołudnia, jak również deszczowe dni. Co więcej tego rodzaju rozwiązanie ochroni nieco deski tarasowe przed intensywnym oddziaływaniem zmieniających się warunków atmosferycznych, ochrania przed bezpośrednim działaniem słońca, przed nadmiarem wody, czy nawarstwiania się opadów śniegu.
 
Budowa tarasu a zabezpieczenia
Oczywiście budując taras warto wziąć pod uwagę, że nie obędzie się bez regularnego jego zabezpieczania za pomocą dostępnych bejc, olejów, lakierów, impregnatów, które chronią drewno przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, jak również szkodnikami, co więcej wpływają na jego efektywność. Taras drewniany wymaga równego podłoża, jeśli ma wytrzymać lata. Najczęściej wykorzystywanymi metodami w tym celu jest wylewka betonowa wylewana pod taras, bądź też powstanie tarasu na tłuczniu. Warto w takim przypadku pozostawić spadek, nie więcej, jak dwu procentowy, dla lepszego odprowadzania nadmiaru wilgoci, ale na tyle mały, żeby nagromadzona woda wpływała pozytywnie na drewniane deski. Zmorą dla drewnianego tarasu jest natomiast słońce, doprowadzające bardzo często do skrętu włókien w drewnie.
 
Duży czy mały taras drewniany?
W zależności od potrzeb można pokusić się o wybudowanie dużego tarasu. Jednakże dla przeciętnej rodziny, jak również w miarę funkcjonalnego podłoża ogrodowego wystarczy mniejszy, mierzący cztery na pięć metrów. Jest to taras drewniany, który zwykle wystarcza wielkością na meble ogrodowe i na miejsce do grillowania oraz wypoczynku. W razie konieczności zawsze można pokusić się o jego rozbudowę, jeśli nastanie taka potrzeba. Jednak lepiej jest obliczyć i wymierzyć jego faktyczną wielkość od początku, ze względu na to, że wyrównanie podłoża pod nim będzie musiało nastąpić również pod kolejną jego szerokością i długością.